Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lis 3, 2021 in Finanse i ekonomia |

Franczyza – na co należy uważać?

Franczyza – na co należy uważać?

Dzisiejsze czasy sprzyjają rozwojowi przedsiębiorczości oraz zakładaniu nowych biznesów, a w szczególności takich jak franczyza odzież. Sposobów na prowadzenie własnej firmy jest naprawdę wiele, jednak należy uważać, żeby nie narazić się na szybkie bankructwo już na samym starcie. Wiele osób, które do tej pory nie miało styczności z biznesem decyduje się na pracę we wspomnienym modelu franczyzowym. Czy to dobre rozwiązanie? Na co należy uważać oraz jakie niebezpieczeństwa czyhają na potencjalnych przedsiębiorców. Na to oraz wiele innych pytań odpowiedź znajdziesz w poniższym tekście. Jeśli dopiero zaczynasz z franczyzą, z pewnością okaże się ona dla ciebie przydatny.

Czy wiesz, że franczyza odzież to jeden z najpopularniejszych sposobów na prowadzenie biznesu w ostatnim czasie. W naszym kraju ludzie coraz bardziej zaczęli interesować się markami modowymi o światowym zasięgu, a sektor odzieżowy zaczął rozwijać się w dynamicznym tempie. Zarówno sklepy odzieżowe online, jak i sklepy stacjonarne z markową odzieżą cieszą się dużym zainteresowaniem klientów, a ludzie coraz częściej zaczynają poszukiwać ubrań o niebanalnym charakterze. To idealne warunki na rozwój franczyzy o charakterze modowym.

Na początek kilka słów o franczyzie i tym co powinniśmy na jej temat wiedzieć

Zanim przejdziemy jednak do zagrożeń i tego, na co należy uważać powiedzmy sobie kilka słów na temat samej franczyzy i tego czym ona jest. Franczyza polega na ścisłej współpracy dwóch niezależnych od siebie firm. W umowie franczyzowej zawarte są wszelkie zobowiązania oraz prawa obu stron. Dzięki nim franczyzobiorca wie jak posługiwać się marką oraz jakie cele finansowe powinien sobie stawiać. Dodatkowo, otrzymuje on wsparcie oraz know-how od franczyzodawcy.

Zagrożenia franczyzy. Oto pięć najważniejszych zagrożeń, na które należy uważać zakładając biznes franczyzowy:

  1. Lokalizacja – zrób badania rynku

  2. Zbyt wymagająca umowa franczyzowa

  3. Zbyt duży wkład własny na początek

  4. Zbyt wygórowane oczekiwania finansowe franczyzodawcy

  5. Skomplikowany system rozliczeń

  6. Niedoprecyzowana umowa działa zawsze na niekorzyść franczyzobiorcy